Francouzská Guyana - stáže CAC a CEFE

Necelých 200km od hlavního města Korou, u města Regina, se nachází Středisko pro výcvik v rovníkové džungli (CEFE). založené v roce 1987. Na 900 hektarech zde probíhá výcvik přežití a boje ve velice náročných podmínkách hustého pralesa. Džungle zpomaluje postup, hustota lesa dovoluje překonat kolem 3000 metrů denně. Transport těžkých materiálů a zásob je možný pouze za pomoci vrtulníků. Nejvýhodnější metoda přesunu je za pomoci pirog, kánoí zhotovených z vydlabaných kmenů velkých stromů.

Malý základní tábor Camp Szuts leží na řece Approuague. Kurz probíhá na úrovni čety po dobu zhruba 2 týdnů. Stážisté žijí od prvního do posledního dne samostatně v džungli. Nejprve se musejí naučit využívat přírodní zdroje, jedlé rostliny, kladení pastí, naučit se rozeznávat nebezpečí, a dále stavbu přístřeší, rozdělávání ohně, první pomoc a orientaci v džungli. Použití GPS je zde omezeno, nejlepší metodou orientace zůstává azimut a počítání kroků. Kurzem projde průměrně 1400 stážistů ročně, a to jak francouzských vojáků, tak členů zahraničních jednotek.

CAC - stáž záchrana a transport zraněného

CAC - stáž přežití v džungli

( Ten instruktor v "tigerech" je známá postavička, nenáviděný i obdivovaný Lopez. Zná jej snad každý legionář, který měl stáž v džungli.)

CEFE - výcvik překážky v džungli

CEFE - výcvik taktika a boj v džungli

 

Foto archiv autora.